نشر آکادمیک در سال ۱۳۹۴ با هدف توسعه دانش بنیان و فناورانه صنعت نشر کتاب و با بهره گیری از ایده‌ های نو در انتشار کتاب به شیوه‌ های؛ «کتاب کاغذی، کتاب فیلم، کتاب الکترونیک (با برند انحصاری E-Book) و کتاب گویا (کتاب صوتی)» به صنعت نشر، قدم گذاشت و اکنون امید داریم با استعانت از خداوند سبحان و اقبال جامعه علمی کشور بتوانیم خدمات خلاقانه و بهتری را نسبت به گذشته به شما مخاطبان عزیز ارائه کنیم و در آینده‌ ای نزدیک سفیر شایسته ای از ایران در عرصه ‌های بین المللی صنعت نشر باشیم.

اهداف نشر آکادمیک

 

– انتشار منابع علمی و آموزشی راهبردی

– تحول بسترهای نرم ‌افزاری و مدرن سازی صنعت نشر

– آموزش و مشاوره فنون نویسندگی حرفه ای به دانشجویان

– شناسایی و پرورش استعدادهای برتر در حوزه نویسندگی

– خلاقیت و نوآوری در انتشار کتب درسی

– انتشار دانشنامه و کتابهای مرجع آکادمیک

– برگزاری جشنواره بین المللی کتاب سال آکادمیک

– ورود به عرصه های بین المللی نشر

Academic publication embarked on the publishing industry in 2015 with the aim of developing the knowledge base and technology of the book publishing industry along with utilizing new ideas in book publishing via Paper Book, Film Book, E-Book (with E-Book Exclusive Brand) and Audio Book. This publication has so far been able to market more than 300 academic and scientific book titles both nationally and internationally and to the Iranian and world book market and it has also cooperated with the most prominent Iranian authors and scholars in publishing and co-authoring scientific works.

Academic Publication’s Goals

– Publication of strategic scientific and educational resources

– Evolution of software platforms and modernization of the publishing industry

– Teaching and guiding students on professional writing techniques

– Identifying and nurturing top talents in the field of writing

– Creativity and innovation in textbook publishing

– Publishing academic encyclopedias and reference books

– Holding international book festival on the academic year book

– Entering the international arena of publishing

The process of accepting works

– Completing of the application form for publishing the book by the author and to the person in charge of the publication

– Announcement of receiving the book by the publishing office

– Initial evaluation in the publications council and if accepted, to be submitted to peer reviewers

– Seeking the reviewer’s opinion, summarizing it and passing the final comment to the author

– For accepted books, submitting the reviewer’s comments to the author for correction

– Sending the revised text to the literary and scientific editor

– Final book preparation by the author in accordance with the academic publishing format

– Signing contract

– Obtaining the required licenses and authorizations

– Sending the book file for print

What services do we offer?

Do you have a great feeling when writing? …

Would you like to write what is on your mind so that others can judge it? …

Would you like to share your life experience with others? …

Would you like the future generations to enjoy the intellectual heritage you leave behind? …

Would you like to be remembered for ever and prevent your death in the form of invaluable ideas?

Would you like to be a translator? …

Do you enjoy translating a foreign book into Persian so that others can read and comment on it? …

Academic publication is by your side and offers you the best way to suit your purpose and budget. You can also be a writer or translator, just get started and we’ll be your guide…

✳️نشخوار­فکری به معنی فکر کردن در مورد چیزی تاحدی است که برای فرد دردناک و آزار دهنده شود. مانند اجتناب هیجانی، هدف از نشخوار­فکری کاهش پریشانی هیجانی است. به طور متناقض نشخوار، شما را در بالاترین سطح موج هیجانی نگه می­دارد.

⁉️اما چگونه:
توسط قضاوت در مورد افکار با تمرکز بر خود و دیگران.
زمانی که خود را قضاوت می­کنید، امید این است که نقایص و یا اشتباهاتتان را برطرف کنید اما نتیجه واقعی این است که احساس عمیق­ تر نقص و افسردگی مزمن را تجربه خواهید کرد. قضاوت دیگران نیز به شما احساس نقص و ناامیدی می­دهد و نتیجه اش خشم مزمن و روابط مختل خواهد بود .

✅پیش­ بینی افکار به نوعی امید به نمایان شدن آینده را ایجاد می کند و پیش­ بینی فاجعه آمیز می­ تواند به شما امید بدهد که می­توانید برنامه­ ریزی کرده و از وقوع اتفاق بد جلوگیری کند. و این حالت می­ تواند اضطراب ایجاد کند و علت این است که پیش ­بینی فاجعه ­آمیز احساس اضطراب را به ­وجود می ­آورد. توضیح افکار این امید را در فرد به وجود می­ آورد که می ­تواند تجارب دردناک را کنترل کند.
این افکار در صدد پاسخ به این سؤال است که چرا این اتفاق افتاده است؛ اگر بتواند علت رفتارهای دردآور را پیدا کند می­ تواند آن را مدیریت کرده و از وقوع آن جلوگیری کند. اما سؤال چرا هیچ جوابی ندارد و معمولاً منجر به درماندگی می­ شود و یا علت یک نقص شخصی است یعنی تقصیر خودتان بود که این اتفاق تلخ افتاد و همین موضوع باعث تشدید هیجان می ­شود.

🟣نشخوار علی­رغم امید شما برای کامل کردن، پاسخ دادن و کنترل کردن، موجب درد هیجانی می­شود و شما را در بالاترین سطح موج هیجانی درحالتی شدید از اضطراب، غم و خشم مزمن نگه می­دارد.

✔️آگاهی هیجانی
⚪هیجانات چه هستند ؟

هیجانات نشانه هایی هستند که به شما کمک می کنند که به افکاری که در مغزتان اتفاق می افتد پاسخ دهید. مغز انتقال دهنده های زیست شیمیایی ای تولید می کند که این انتقال دهنده ها سبب ایجاد هیجانات در ما می شوند، این هیجانات مارا تشویق می کنند که دست به انتخاب بزنیم . به طور مثال هیجانی که به عنوان اضطراب می شناسیم به ما کمک می کند تا از خطر اجتناب کنیم.

خشم به ما کمک میکند که در زمانی که احساس می کنیم مورد تهدید قرار گرفته ایم واکنش دفاعی نشان دهیم. غم به ما کمک می کند که در زمان فقدان و مشکلات راهکار کناره گیری را برگزینیم . از زمان تولد مغز شگفت انگیز ما تکامل یافته تا ما را از آسیب مصون نگه داشته و سبب شود که زنده بمانیم. این به این معنی است که در هر زمان مغز ما احساس کند که با خطری که آسایش مان را تهدید می کند مواجه هستیم، هر کاری که می تواند برای ارسال پیام هیجانی که به ما انگیزه دهد از خودمان محافظت کنیم، انجام می دهد.
ممکن است پاسخ هایی با نام تسلیم، فرار، و حمله را شنیده باشید. هر یک از این سه، پاسخ های متداول به هیجانات شدید هستند. گرچه این سیستم هیجانی برای زنده ماندن و نجات بشر در طول تاریخ سازگارانه بوده است، اما در موقعیت هایی که خطر مرگ وجود ندارد، سازگارانه نیست. زیرا در طول زمان ممکن است درمغز ما یک سوگیری ضمنی منفی به وجود آید که سبب شود محیط اطرافمان را به صورت منفی ببینیم و همین موضوع، باعث ایجاد اضطراب در شرایطی که موقعیت ها اصلا تهدید کننده نیست می گردد؛ به این صورت که حتی زمانی که تهدید فوری وجود ندارد بدن ما ممکن است منقبض شود و حالت حمله به خود بگیرد و ذهن ما بر روی آن چیزی که احتمالاً ممکن است به ما آسیب برساند، تمرکز کند.
🔷زمانی که این اتفاق می افتد، ترس دیگر برای زنده ماندن ما مفید نیست. در چنین حالتی ما زمانمان و انرژی مان را به جای این که به زندگی کردن اختصاص دهیم برای دفاع کردن صرف می کنیم. درمان کارآمدی هیجانی می تواند به ما کمک کند که به هیجاناتی که با مرگ و زندگی در ارتباط نیستند به طور مؤثر و کارآمد پاسخ دهیم.

https://chat.whatsapp.com/JIlbpWPjbxhK9VkOHoHgiS

〽️چهار جزء وجود دارد که تجربه شما از هیجان را شکل می دهد:
۱️⃣افکار: افکار شامل آن چیزی است که به آن فکر می کنید و از ذهنتان می گذرد. مثلاً: هیچ وقت کاری را به درستی انجام نداده ام .

۲️⃣احساسات: احساسات برچسب ها و تفاسیری هستند که به هیجاناتمان می دهیم . مثل: غم، ناکامی، لذت و غیره.

۳️⃣حس های بدنی: آن چیزی هستند که شما در بدنتان احساس می کنید. مثل احساس تنش در عضلات که به هنگام اضطراب تجربه می کنید.

۴️⃣تمایلات رفتاری: امیال تکانه ای انجام یا عدم انجام چیزی هستند. مثل میل به کناره گیری یا ترک. اجازه بدهید در خصوص مؤلفه های هیجان یک مثال بزنم، اگر اتفاق خیلی خوبی در حال افتادن است ممکن است در فکرتان بگذرد که اتفاقات خوبی در انتظارتان است .
احساس هیجانی زدگی بکنید. حس بدنی تان این باشد که سرشار از انرژی هستید و تمایل رفتاری تان این باشد که با دیگران معاشرت کنید .

🟧 افرادی که پیام های غیرکلامی و هیجانات درونی را به درستی دریافت می کنند دارای سواد هیجانی هستند. به عبارتی این عده از مدیریت احساسات،‌ هیجانات و عواطف درون فرد یا گروهی خود برای برقراری روابط بین فردی به خوبی آگاهی دارند.

✔️برای نمونه وقتی از شخصی سوال می شود حالت چطور است؟ ممکن است زبان او به طور شفاهی بگوید که خوب هستم اما وقتی به چشمان او نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که حالش چندان خوب نیست. در همین رابطه می توان اذعان کرد پیام های غیرکلامی کمتر ما را به اشتباه می اندازند و شاید بتوان سرنخ های دقیق تری از آنچه واقعاً فرد تجربه می کند،‌ نمایان سازد.

🟣زمانی که عواطف، احساسات و نیازهای روحی و روانی به عنوان پیام های غیر کلامی افراد جامعه را بتوان به خوبی درک کرد، بهتر می توان با همدلی و در عین حال در شادی و غم آنان شریک شد.

هرچقدر بتوان به لحاظ عاطفی، فاصله ها را از درون با یکدیگر نزدیک تر کرد، می توان از تحولات و نگرش های درونی افراد مطلع ساخت و اجازه داد بهترین راهکارها را برای بیان خواسته های خود مطرح کرد. توانایی و بیان احساسات، بهترین و عملی ترین تعریف از سواد هیجانی است.

🔆در واقع این یک روش و مدل شفاف و مشخص برای شناسایی احساسات اطرافیان است و کمک می کند که وقتی احساس بد و احیانا ناخوشایند و حتی اعتراض از وضعیت موجود در میان باشد، چه کمکی می توان به این افراد ارائه کرد.

برای نمونه زمانی برای فرد مشخص می شود آنچه احساس می کند «نپذیرفته شدن» است، پس آنچه نیاز دارد «پذیرفته شدن» است.

بطور مشابه وقتی که احساس گرسنگی می کند، آنچه نیاز دارید غذا خوردن است. آنچه که مشاهده می شود این است که افراد در بسیاری از موقعیت ها ناتوان از شناسایی و برچسب زدن به احساسات دیگران هستند و آن را به گونه ای پیچیده و غیرمستقیم بیان می کنند که باعث ناکامی احساسی در فرد و سردرگمی در اطرافیان می شود.

🔶خیلی مواقع افراد با نامیدن احساسات خود، اعم از احساس عصبانیت، احساس هیجان، احساس توهین و یا احساس قدردانی، شروع به تجربه واقعی آن احساس می کنند، زیرا با نامیدن احساسات به ذهن این اجازه را می دهیم که به قسمت هیجانی مغز که احساسات در آن ذخیره شده، دسترسی پیدا کند.

🍃بیان احساسات غیرواقعی
این پیش فرض وجود دارد که بیان مستقیم یکسری احساسات خاص در جامعه خیلی پذیرفته نیست، نگرانی از توهین به دیگری، اینکه ناسالم و رنجور به نظر برسیم و یا در روابط اجتماعی پس زده شویم، از دلایل عدم زندگی فرد بر مبنای احساس واقعی خود است.

در نتیجه به جای اینکه احساسات، مستقیم و شفاف بیان شوند، بصورت غیرمستقیم و از طریق رفتار فرد یا افراد و یا زبان بدن و حالات آنان بروز می یابند. در واقع عدم ثبات بین ماهیت آنچه بیان می شود و لحن صدا و زبان بدن، برای نمونه افرادی که برای مخفی کردن احساسات واقعی خود همواره صدای شاد و کلیشه ای همچون مجری برنامه صبحگاهی رادیو دارند.

🍃ارتباط غیرکلامی
روزانه بالغ بر ۹۰ درصد رفتارهای غیرکلامی، بخش عمده ‏ای از ارتباطات بین فردی را تشکیل می‏ دهد. رفتار غیرشفاهی، حرکات، راه رفتن، نشستن، چگونه صحبت کردن و یا چگونگی بلندی صدای، نزدیک ایستادن، تماس چشمی جمله این موارد منجر به ارسال پیام های قوی می شود.

این پیام های غیر شفاهی، حتی هنگامی که ساکت و آروم هستیم می تواند ارسال شوند و به برقراری ارتباط ادامه دهند. هوش هیجانی هم در دریافت و شناخت درست این پیام ها به فرد کمک می کند و هم در ارسال به هنگام و متناسب آنها تعیین کننده است.

✔️برای نمونه زیگموند فروید روانکاو اتریشی در خاطرات خود تعریف می کند یکی از بیمارانش در حالیکه بطور ناخودآگاه حلقه ازدواج را از انگشت خود در می آورد و آن را به انگشت می کرد، به طور کلامی ادعا می کرد که از ازدواج خود راضی است، از آنجایی که فروید مفهوم این حرکت ناخودآگاه را می دانست زمانیکه مشکلات ازدواج آن فرد پدیدار شد، تعجب نکرد.

✏️تحقیقات نشان می‏ دهد وقتی کلمات با حرکات بدن متضاد باشد، افراد بیشتر آنچه را که گفته می ‏شود، نادیده می ‏گیرند و در مقابل به اشاره غیرکلامی، خلق و خو، افکار و هیجان‏ ها، اهمیت بیشتری می‏ دهند.

خیلی از تکنیک‌های موثر کنترل استرس بر فواید «نگرش مثبت» تاکید دارند. تفکر مثبت امتیازات زیادی دارد و نگاه مثبت و روشن می‌تواند به روش‌های جالبی به اطرافیان سرایت کند. اما منفی بینی و منفی اندیشی می‌تواند خیلی از لذتهای زندگی را مبهم و دور از درک کند، رویکرد قدرشناسانه را از بین ببرد و انرژی اطرافیان را نیز تخلیه کند.

✔️غر زدن و شکایت کردن رفتاری است که در بیشتر گروهها دیده می‌شود. غرولند کردن تا حدودی تسکین دهنده‌ی استرس است اما اگر به حالت خشم و نشخوار فکری تبدیل شودمی‌تواند تخریب کننده باشد. ابراز دلخوری‌ها و خستگی‌ها به مقدار کم مانند مسکنی برای استرس‌های‌تان عمل می‌کند و در این مطلب برای‌تان می‌گوییم چرا معمولا غُر می‌زنیم و بابت این غر زدنها حس خوبی هم داریم.

🟣گاهی نیاز داریم که دق دلمی‌مان را خالی کنیم

وقتی تحت فشار هستیم گاهی احساس می‌کنیم داریم منفجر می‌شویم و این زمان است که واقعا نیاز پیدا می‌کنیم مقداری از خشم‌مان را تخلیه کنیم. اجازه دادن به تخلیه‌ی خشم و احساس منفی، تنش درونی‌مان را تسکین می‌دهد و احساس می‌کنیم کمی از شرایط سختی که در آن بوده‌ایم فاصله گرفته‌ایم، در نتیجه برای روبرویی با مشکل بعدی آماده‌تریم. بعضی وقت‌ها فقط نیاز داریم با ابراز خودمان و درون‌مان، عصبانیت‌مان را بیرون بریزیم.

〽️مورد تائید قرار گرفتن حس خوبی دارد

گاهی به دلایلی احساس سرخوردگی و فرسودگی می‌کنیم و گرفتن تائیدیه از سوی یک نفر دیگر مانند مرهمی برای زخمها روحی ماست. اینکه بشنویم کسی می‌گوید:«می‌دانم چه احساسی داری و درکت می‌کنم، من هم جای تو بودم خسته می‌شدم»، می‌تواند مثل یک آغوش گرم و امن عمل کند. بعد از مورد تائید قرار گرفتن مانند کودک گریان و عصبانی که فقط یک بوسه از مادرش دریافت می‌کند، احساس اعتماد بنفس پیدا می‌کنیم تا سر موقعیت‌مان برگردیم و با مشکلات‌مان روبرو شویم.

🟧بهتر به راه حل می‌رسیم

بررسی یک مشکل به عنوان یک تیم می‌تواند توانمندی‌ها و مهارتهای چند نفر را همزمان به کار بگیرد. شکایت کردن نزد دیگران بابت چیزی که آزارتان می‌دهد، شما را از مهارت‌ها و نظرات آنها بهره مند می‌کند و شاید برخی از این راه حل‌ها و نظرات هرگز به فکر شما خطور نکرده باشند. خیلی وقت‌ها ناخودآگاه به قصد کمک و راه حل خواستن پیش دیگران شکایت می‌کنیم و غر می‌زنیم.

🟦ممکن است به نگرش‌های متفاوتی نیاز داشته باشیم

وقتی خیلی در متن یک موقعیت هستیم معمولا طبیعی است که فقط از نگاه خودمان به ماجرا نگاه کنیم و مشکلات پیش رو را بزرگنمایی کنیم و غیرعادی جلوه دهیم. بعضی وقتها خوب است که به یک دوست اعتماد کنیم تا ببینیم از دید او موقعیت چگونه است و آیا ممکن است چیزی وجود داشته باشد که ما آن را نمی‌بینیم، یا اصلا می‌شود جور دیگری به موقعیت نگاه کرد. اگر برای شنیدن حرفهای جدید و نظرات دیگران، شنوا و پذیرا باشیم، بررسی نگاه دیگران و نظر خواستن از آنها و طرز تلقی‌شان از چیزی که ما را ناراحت می‌کند واقعا مفید خواهد بود. گاهی دیدن چیزی از زاویه دیدی متفاوت واقعا می‌تواند خشم‌ها و خستگی‌های ما را برطرف کند یا حتی راه حل‌های جدید و کاربردی پیش پای ما بگذارد.

⚪ممکن است واقعا نیاز به انگیزه داشته باشیم

گاهی می‌دانیم باید چیزی را تغییر دهیم اما فقط مشکل این است که آماده‌ی ریسک کردن و تلاش کردن نیستیم چون امید و انگیزه نداریم. پس اگر گاهی دیدید خیلی روی مشکلی که دارید متمرکز شده‌اید، ممکن است علامت این باشد که به دنبال راهی برای ایجاد انگیزه جهت تغییر و تحول هستید و این بخشی از پروسه‌ی رسیدن به هدف است.

☘️گاهی غُر زدن باعث برطرف شدن مشکل می‌شود

درست مانند چرخی که جیرجیر می‌کند تا اعلام کند نیاز به روغن کاری دارد؛ گاهی ابراز شکایت و غرولند کردن راهی است برای برداشتن یک مانع یا حل مشکل. اگر از کسی شکایت کنید که می‌دانید شرایط تغییر را دارد و رویکردتان با سیاست رفتاری مناسبی همراه باشد، غُر زدن و شکایت کردن می‌تواند بسیار موثرتر از صرفا چیزی نگفتن یا مثلا قهر کردن واقع شود. در خیلی از موارد، مودبانه شکایت کردن، نتیجه می‌دهد.
اما غر زدن می‌تواند آسیب هم بزند. وقتی چند بار پشت سر هم غُر بزنید و گله و شکایت کنید و این برای‌تان عادت شود، ممکن است در شرایطی استرس برانگیزتر قرار بگیرید و اوضاع را بدتر کنید.

https://chat.whatsapp.com/DMtHhf6BOod3IAIHMVS2Zz

و اما مضرات زیاد غُر زدن!

۱️⃣روی خودِ مسئله متمرکز می‌شوید، نه راه حل های بالقوه

هر چند شکایت کردن و غر زدن می‌تواند وسیله‌ای برای ایجاد انگیزه باشد اما نباید تمرکز شما را روی خود مسئله نگه دارد و از راه حل‌های ممکن غافل شوید. اگر زمان زیادی را صرف غر زدن کنید ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که تسلیم خشم و ناراحتی‌تان شوید و به جای اینکه انگیزه‌ی مورد نیازتان برای تغییر را پیدا کنید، در احساسات منفی گرفتار شوید.

۲️⃣بد بین می‌شوید

علم در مورد فواید نگرش خوشبینانه و ضعف‌های نگرش بدبینانه، زیاد برایمان گفته است. خوب است این را هم بدانید که طرز نگاه ما درست مانند عادتهای ماست؛ ما عادت می‌کنیم که جور خاصی فکر کنیم و ناخودآگاه کم کم طرز فکر و نگاه ما ریشه می‌دواند و همیشگی می‌شود. عادت کردن به دیدن جوانب منفی از هر چیزی می‌تواند نگرش بدبینانه را در وجودمان جا بیندازد.

۳️⃣جریان مداومی از خشم

وقتی روی چیزهایی متمرکز می‌شوید که مردُم اغلب در مورد آنها گله وشکایت دارند، احتمال اینکه شما هم عصبانی و عصبانی‌تر شوید بیشتر می‌شود. این خشم و نارضایتی در وجود شما نهادینه می‌شود و شروع می‌کنید به خو گرفتن با این حس بد. این خشم باعث مشکلات در روابط می‌شود که اصلا اتفاق خوبی نیست.

۴️⃣گروهی از آدمهای منفی دور خود جمع می‌کنید

شکایت کردن می‌تواند واگیردار شود. وقتی در میان گروهی از افراد قرار می‌گیرید که صرف همدلی با همدیگر، گله و شکایت‌های هم را تائید می‌کنید، اتفاق نظر و تصدیق‌های‌تان از شما گروهی از افراد ناراضی و بدبین می‌سازد که حس بد همدیگر را تغذیه می‌کنید. اگر متوجه شدید شما و دوستان‌تان عادت کرده‌اید به غر زدن درمورد همان موضوعات همیشگی و بعد از آن هم هیچ حس خوبی پیدا نمی‌کنید که تسکین‌تان بدهد، پس زمان آن است که موضوع گفتگوهای‌تان و جو گروه را کاملا عوض کنید.

۵️⃣سر دیگران خالی می‌کنید

آنهایی که مدام شکایت می‌کنند مانند خون آشام‌هایی هستند که انرژی دیگران را می‌بلعند. پس مراقب باشید که غر زدن‌های شما آنقدر سنگین و مکرر نشود که شنونده‌های‌تان را آشفته و تخلیه انرژی کند.
مشکلاتی که در موردشان غر می‌زنیم نیاز به راه حل دارند و استرس ِ این چالش‌ها باید مدیریت شده و به حداقل برسد. بدون تردید، غرولند کردن فوایدی دارد و می‌تواند استرس را کم کند اما به این شرط که تحت کنترل‌تان باشد. بیش از حد شکایت کردن و ابراز ناراحتی از مسائل، چه کوچک و چه بزرگ، شما را به هیچ راه حلی نمی‌رساند. غر زدن‌های‌تان را محدود کنید تا بهتر بتوانید دنیای پیرامون‌تان را با خوشبینی و قدردانی ببیند.

در سالن غذاخوری دانشگاهی در اروپا یک دانشجوی دختر که از چهره‌اش پیداست اروپایی است،سینی غذایش را تحویل می‌گیرد و سر میز می‌نشیند.

سپس یادش می‌افتد که کارد و چنگال برنداشته، و بلند می‌شود تا آنها را بیاورد.

وقتی برمی‌گردد، با شگفتی مشاهده می‌کند که یک مرد سیاه‌پوست آنجا نشسته و مشغول خوردن از ظرف غذای اوست!
بلافاصله پس از دیدن این صحنه، زن جوان سرگشتگی و عصبانیت را در وجود خودش احساس می‌کند.
اما به‌سرعت افکارش را تغییر می‌دهد و فرض را بر این می‌گیرد که مرد آفریقایی با آداب اروپا در زمینۀ اموال شخصی و حریم خصوصی آشنا نیست.
او حتی این را هم در نظر می‌گیرد که شاید مرد جوان پول کافی برای خرید وعدۀ غذایی‌اش را ندارد.
در هر حال، تصمیم می‌گیرد جلوی مرد جوان بنشیند و با حالتی دوستانه به او لبخند بزند. جوان آفریقایی نیز با لبخندی شادمانه به او پاسخ می‌دهد.
دختر اروپایی سعی می‌کند کاری کند؛ این‌که غذایش را با نهایت لذت و ادب با مرد سیاه سهیم شود.
به این ترتیب، مرد سالاد را می‌خورد، زن سوپ را، هر کدام بخشی از کباب را برمی‌دارند، و یکی از آنها ماست را می‌خورد و دیگری پای میوه را. همۀ این کارها همراه با لبخندهای دوستانه است؛
مرد با کمرویی و زن راحت، دلگرم‌کننده و با مهربانی لبخند می‌زنند.
آنها ناهارشان را تمام می‌کنند. زن اروپایی بلند می‌شود تا قهوه بیاورد.
و اینجاست که کمی آنورتر پشت سر مرد سیاه‌پوست، در کنار میز بغلی کاپشن خودش را آویزان روی صندلی پشتی می‌بیند !
و ظرف غذایش را که دست‌ نخورده و روی آن یکی میز مانده است.!!

توضیح پائولو کوئلیو:

من این داستان زیبا را به همۀ کسانی تقدیم می‌کنم که در برابر دیگران با ترس و احتیاط رفتار می‌کنند و آنها را افرادی پایین‌مرتبه می‌دانند.

داستان را به همۀ این آدم‌ها تقدیم می‌کنم که با وجود نیت‌های خوبشان، دیگران را از بالا نگاه می‌کنند و نسبت به آنها احساس سَروَری دارند.

چقدر خوب است که همۀ ما خودمان را از پیش‌داوری‌ها رها کنیم، وگرنه احتمال دارد مثل کوته فکران رفتار کنیم؛
مثل دختر بیچارۀ اروپایی که فکر می‌کرد در بالاترین نقطۀ تمدن است،
در حالی که آفریقاییِ دانش‌ آموخته به او اجازه داد از غذایش بخورد :
زمین بهشت می شود…

روزیکه مردم بفهمند ؛
هیچ چیز عیب نیست جز قضاوت ومسخره کردن دیگران…!

هیچ کس اسطوره نیست الا در مهربانى و انسانیت…!
هیچ دینى با ارزشتر از انسانیت نیست…!
هیچ چیز جاودانه نمی ماند جز عشق…!
هیچ چیز ماندگار نیست جز خوبى …

✍پائولو کوئلیو

🧠 دانشمندان علوم اعصاب دریافته اند که می توان رفتارهای جدید را با شکل گیری یا تغییر مسیرهای عصبی در مغز ایجاد کرد. فردی را در نظر بگیرید که دچار دیابت به عنوان یک بیماری مزمن است و باید تغییرات اساسی در سبک زندگی خود ایجاد کند. درک و آگاهی زمینه های شکل گیری تغییرات مثبت کمک شایان توجهی به این فرد برای ترک بعضی عادات و ایجاد رفتارهای صحیح خواهد کرد.

📌 مسیرهای عصبی که متشکل از نورون هایی هستند که از طریق دندریت ها به هم متصل می شوند، بر اساس رفتارها و عادت های ما در زندگی شکل می گیرند. هر قدر تعداد دفعات تکرار یک رفتار بیشتر می شود، شمار دندریت ها نیز افزایش می یابد. مسیرهای عصبی شبیه جاده های در مغز هستند که موجب ارتباط سلول های عصبی از طریق فرآیندی به نام شلیک نورونی (neural firing) می شوند. به گفته روانشناسی به نام دین ور (Dean Ware) وقتی که سلول های عصبی به طور مستمر با هم ارتباط برقرار می کنند، رابطه بین آنها قوی تر شده و پیامی که از طریق همان مسیر عصبی به طور مداوم ارسال می شود، آغاز به انتقال با سرعت بیشتری می کند. با تکرار مستمر، این رفتارها خودکار می شوند. خواندن، رانندگی و دوچرخه سواری نمونه هایی از رفتارهایی هستند که آنها را به طور خودکار بواسطه وجود مسیرهای عصبی انجام می دهیم.

📌 شکل گیری مسیرهای عصبی در مغز افراد به این معنی نیست که باید تا ابد با آن عادت ها زندگی کنند بلکه شرکت در انجام فعالیت های جدید مسیرهای عصبی جدیدی را شکل می دهد. این مسیرهای عصبی تا زمانی که رفتار به یک عادت تبدیل شود نیاز به تکرار دارند .

📌 برآورد می شود که برای کسب یک مهارت و شکل دادن مسیرهای عصبی مرتبط ۱۰,۰۰۰ مرتبه تکرار مستمر رفتار نیاز است. برای رسیدن به اهداف خود چه در زمینه بهداشت و سلامت و چه در زمینه های دیگر باید تکرار و تمرین مورد توجه همگان قرار گیرد. برای ایجاد یک رفتار جدید ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است هر چند که ویژگی های فردی موجب ایجاد تفاوت در افراد می شود. به همین علت مربیان، والدین، یا پزشکان باید به طور مستمر مخاطب خود را مورد حمایت قرار دهند تا بتواند رفتارهای جدید را در خود شکل دهد.

📌نکته قابل توجه دیگر این است که همه افراد مانند هم عمل نمی کنند و بخاطر تجارب متفاوت و یا ویژگی های ژنتیکی و محیطی مختلف باید به هر یک از افراد به طور مستقل توجه کرد و برنامه منحصر بفرد برای هر شخصی را شکل داده و به آن عمل شود.

📌 یکی از راه هایی که شکل دادن رفتارهای جدید را تسهیل می کند ارتباط دادن آن رفتار با نواحی مختلف مغز است. درگیر کردن حواس مختلف (بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه، چشایی) باعث ایجاد مسیرهای عصبی ماندگار در مدت کوتاه تری در مغز می شوند.

📌همه در زندگی تجربیاتی داشته ایم که ما را تغییرات داده اند. می توانیم حواس مختلف را به یاد بیاوریم: تصاویر، بوها، هیجانات و حسی که در آن لحظه داشته ایم. وقتی در مورد اهداف و موفقیت های خود صحبت می کنیم بهتر است در بیان آنها و هم در انجام اقدامات لازم حواس مختلف خود را درگیر کنیم.

 

🗣️ زیگموند فروید می‌گفت‌; رویاها راه برگزیده برای رسیدن به ذهن ناهشیارند. او که بیش از هر کسی درباره رویا صحبت کرده آن‌ها را آیینه‌هایی می‌دید که واقعیت درون ما را توضیح می‌دهند.

☣️ رویاها می‌توانند پوچی‌های زندگی را به ما بنمایانند. انگیزه‌های راستین واقع در پس اعمالمان را نشان دهند و در زمینه باورهای‌مان با ما برخورد کنند.

✖️ ما نمی‌توانیم از واقعیت فرار کنیم در واقع آن‌چه را که در بیداری پنهان می‌کنیم یا نادیده می‌گیریم در لحظه خواب تجلی و بروز پیدا می‌کند.

☢️ نگرانی‌ها، عقده‌ها، کینه‌ها و بغض‌ها در حالتی کابوس مانند و عذاب، عشق، محبت، فراق و انتظار در حالتی رویایی و زیبا ظهور می‌یابند.

💯 به هر حال آن‌چه که در ذهن شما می‌گذرد و بیشتر به آن توجه می‌کنید بخشی از ادراک و توجه بیش از حد شماست که در زمان خواب به صورت بازخورد در ضمیر ناهشیار شما به صورت رویا دیده می‌شوند.

🔳 خواب‌های پریشان شاید نتیجه افکار پریشان و درهم و نامنظم در بیداری است. برداشت‌های واقع‌بینانه در مقابل خرافات دو مقوله #متضادی هستند که منجر به رشد یا «افت عقلانی» ما می‌گردند. اگر در دادگاه وجدانی شما حکمی به ناحق در مورد خودتان در زمانی صادر شده باشد مدت محکومیت طولانی آن به صورت کابوس همیشه خواب شما را آشفته می‌سازد.
🔍 برداشت‌های غلط و تعمیم آن در زندگی همیشه شما را در خواب و بیداری آزار می‌دهند.
▪️ کسی که فکر می‌کند هیچ کس برای او ارزشی قائل نیست؛ گاهی حتی در خواب هم این جمله را به زبان می‌آورد.
▪️ کسی که فکر می‌کند همه در پی آزار وی هستند حالت خوابیدن و از خواب بیدار شدن او هم همین ایده را نشان می‌دهد.
▫️ بخش مهمی از خواب همان بیداری است همان ذهن خود شماست و همان باورها و ارزش‌های از پیش ساخته ذهن خودتان است.

⚜️ به خواب‌هایتان اهمیت دهید.

👈🏼مخصوصا افراد خلاق و مولد متوجه باشند که ذهن آن‌ها در خواب هم مشغول کار کردن، فعالیت، حل مشکلات و بازپروری است برای همین سعی کنید در مکانی آرام و بی‌صدا بخوابید تا صدای درون خود را بهتر بشنوید محرک‌های بیرونی در نوع و رنگ و بوی خواب شما تاثیرگذارند.

📋 اگر نمی‌توانید جزئیات خواب خودتان را به یاد آورید سعی کنید آن‌ها را در کاغذهایی که در کنار بسترتان قرار می‌دهید، یادداشت کنید.
👌گاهی ایده‌های خوبی از آن استخراج می‌شود کسی که به خواب دیدنش اهمیت نمی‌دهد شاید به بیداری اعمالش هم توجهی نداشته باشد.

〰️اگر خوابی را مکررا می‌بینید یعنی نتوانستید آن را حل کنید و هنوز با آن درگیر هستید.
🖋️آن‌ها را یادداشت کرده و با یک نفر در مورد آن صحبت کنید تا عاقلانه موضوع را فیصله دهید.

👈🏼اگر چند روزی تحت تاثیر یک رویا باشید به این معناست که احساسات شما با [وضعیت و بحران جدیدی] روبه‌رو شده است و باید آن را با {عقل و انطباق} به حالت تعادل درآورید.

💫آن‌هایی که زمان خواب دیدن می‌دانند که خواب می‌بینند، یا این‌که بسیار شفاف و رنگی خواب‌هایشان را به یاد می‌آورند از قدرت عقلانیت و تصویر ذهنی بالایی برخوردارند. خواب‌های آرام و عمیق و ساکت از سلامت و بهداشت روان شما حکایت می‌کند.

https://chat.whatsapp.com/JIlbpWPjbxhK9VkOHoHgiS

📑 آزمــون

برای اینکه بدانید رویاها در مورد انگاره‌های شخصیتی شما چه می‌گویند، پرسشنامه زیر را تکمیل کنید.

این پرسشنامه با توجه به یافته‌های آر.کوریر و جی. هارت تهیه شده است.

۱- گاه از طریق رویا خودم را بهتر می‌شناسم.

درست    غلط

۲- رویاهای من اغلب خوشایند هستند.

درست    غلط

۳- گاهی اوقات به کمک رویا مشکلی را حل می‌کنم.

درست    غلط

۴- دست کم هفته‌ای دو بار رویاهایم را به یاد می‌آورم.

درست    غلط

۵- سالی هشت یا نه بار یک رویا را می‌بینم.

درست    غلط

۶- سالی هشت یا نه بار کابوس می‌بینم.

درست    غلط

۷- روحیه بد ناشی از یک رویا،‌ گاه روز بعد تا چند ساعت در من باقی می‌ماند.

درست    غلط

۸- من خواب‌های رنگی می‌بینم.

درست    غلط

۹- سالی دو سه بار در رویاهایم فریاد می‌کشم یا گریه می‌کنم.

درست    غلط

۱۰- حدودا ماهی یک بار وسط رویایم از خواب می‌پرم.

درست    غلط

🧮 محاسبه امتیازات

👇🏼 با توجه به جواب‌های زیر، در ازای هر جواب مشابه به خود یک امتیاز بدهید.

۱- درست    ۲- درست   ۳- درست   ۴- درست   ۵- غلط   ۶- غلط   ۷- غلط   ۸- درست   ۹ – غلط   ۱۰- غلط

🔘امتیاز ۱۰-۸ : رویاهایتان نشان می‌دهند که سالم و انطباق یافته هستید.

🔘امتیاز ۷-۵ : رویاهایتان در مواقعی ناراحت‌کننده هستند، اما این لزوما مساله مهمی نیست. شاید در خواب می‌خواهید مشکلی را حل کنید و یا ذهنتان متوجه کاری است که باید فردا انجام بدهید. مثلا اگر درباره اعداد و ارقام کابوس می‌بینید، خوابتان می‌خواهد به شما بگوید که فردا باید قبضی را بپردازید.

🔘امتیاز ۴-۰ : ممکن است در بیداری با مشکلی درگیر باشید و چون نمی‌توانید برای آن راه‌حلی پیدا کنید، سعی می‌کنید در خواب آن را برطرف سازید. اگر رویاهایتان ناراحت‌کننده هستند، سعی کنید قبل از خواب ذهنتان را پاک کنید.

اگر شما هم فکر می کنید، تنها آمادگی که برای رژیم گرفتن دارید، پیروی از یک رژیم غذایی است؛ هزینه، وقت و انرژی تان را تلف نکنید! پژوهش ها نشان می دهند که درمان مبتنی بر رژیم غذایی، به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست و عموما منجر به شکست می شود.

✴️مطالعات نشان می دهند که در درمان چـــاقی باید در کنار اصلاح رفتارهای غذا خوردن، عوامل روانشناختی را نیز لحاظ کرد. در حالی که افراد معمولی می خورند تا سیر شوند، افراد چاق می خورند تا زمانی که خسته شوند.

این افراد هر زمان که دچار استرس، ضعف، خستگی و آشفتگی هیجانی هستند و زمان های غمگینی و حتی شادی به خوردن روی می آورند و نوسان های خلقی خود را اینگونه جبران می کنند.

〽️روش های که موجب می شود شما اضافه وزن خود را مدیریت کنید و به مغزتان آموزش دهید که مثل یک آدم لاغر فکر کنید. طبیعتا این روش ها شامل رژیم غذایی نمی شوند.

۱️⃣ آگاه باشید که غذا خوردن اتوماتیک نیست

بعضی افراد معتقدند که غذا خوردن شان غیر ارادی است. مثلا امکان دارد وقتی استرس گرفته اند، یک ظرف بستنی را بخورند، بدون آنکه به خوردن توجه کنند. این نوع غذا خوردن غیرارادی به نظر می رسد ولی واقعا اینطور نیست. شما همیشه تصمیم می گیرید که غذا بخورید یا نخورید. مثلا تصمیم گرفته اید که بستنی را بخورید، ولی ظرف بستنی را نه! اگر خوردن اتوماتیک بود، لابد باید ظرف را هم می خوردید.

۲️⃣ در خودتان انگیزه ایجاد کنید

حتما دلایل زیادی دارید که وزن تان را کم کنید. لیستی از دلایلی را که به شما انگیزه می دهد تا وزن تان را کاهش دهید، بنویسید و همیشه همراه خودتان داشته باشید و مرور کنید.

صرفا نوشتن این لیست در سررسید کافی نیست و باید هر روز آن را مرور کنید. چرا که وقتی برای خوردن چیزی که نباید بخورید برانگیخته می شوید، به همه این دلایل به طور خودانگیخته فکر نخواهید کرد و مرور همیشه این لیست کمک می کند که نسبت به دلایل تان هوشیار باشید. مثلا در لیست تان می تواند چنین چیزهایی باشد: «بهتر و جذاب به نظر خواهم رسید»، «اعتماد به نفسم بیشتر خواهد شد»، «از پرو کردن لباس ها لذت خواهم برد»، «فشار خونم کاهش پیدا خواهد کرد» و …

۳️⃣به خودتان امتیاز دهید

برای هر رفتار غذایی مثبتی که مشغول آن شده اید و همچنین برای هر تصمیم غذایی مفیدی که گرفته اید تا بتوانید یک عادت غذایی مهم را در خودتان ایجاد کنید، به خودتان امتیاز دهید. عموما یکی از بزرگترین مشکلات افراد رژیم گیرنده این است که وقتی از رژیم شان تخطی می کنند یا وقتی روی ترازو می روند و ترازو ناامیدشان می کند، این است که احساس درماندگی می کنند؛ بنابراین مهم است که بی انصاف نباشید و رفتارهای غذایی مفید خودتان را نادیده نگیرید.

۴️⃣ بین گرسنگی، میل و هوس، تفاوت قائل شوید

مطالعات نشان می دهد که بسیاری از افرادی که مشکل در خوردن دارند، بین گرسنگی و سایر احساس هایی که حس گرسنگی می دهند، تفاوت قائل نیستند. بعضی هاشان حتی احساس دلشوره را با گرسنگی اشتباه می گیرند و می خورند.

🟧واقعیت این است که باید بین این موارد تفاوت قائل شوید. وقتی شما شکم تان آرام است و صرفا دل تان می خواهد که چیزی بخورید، در واقع شما «میل» به غذا دارید. وقتی که تمنای شدید برای خوردن یک نوع غذای خاص یا نوعی خوراکی همراه با احساس اشتیاق در دهان یا بدن تان دارید، شما «هوس» یا «ولع» دارید ولی زمانی که چند ساعتی از آخرین باری که غذا خورده اید گذشته و شکم تان خالی است، شما گرسنه اید.

🟣پرهیز از غذا خوردن، زمانی که گرسنه نیستید و صرفا «میل» یا «هوس» دارید، یکی از جنبه های موفقیت در کاهش وزن است. واقعیت این است که گرسنگی و ولع واقعا ناراحت کننده هستند ولی نسبت به سایر تجارب ناراحت کننده ای که در زندگی داشته اید، سخت نیستند. شاید بد نباشد بدانید که گرسنگی حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و بعد ناپدید می شود؛ بنابراین وقتی این میل به سراغ تان آمد، ۱۵ دقیقه تحمل کنید.

۵️⃣ اسراف کنید
بله درست خواندید، باید یاد بگیرد که اسراف کنید و هدر دادن غذا را تمرین کنید. بعضی ها عادت دارند که به بدن شان آسیب برسد ولی غذا را دور نریزند. این در فرهنگ ما هم بسیار کار ارزشمندی تلقی می شود. در هر صورت، چه غذا در درون سطل آشغال باشد، چه به صورت چربی دور کمر، هر دو بلااستفاده هستند!

وقتی میزان غذایی را که در نظر گرفته بودید، خوردید، غذا خوردن را متوقف کنید و بقیه غذا را دور بریزید. در برابر این وسوسه که آن را بسته بندی کنید یا در جایی ذخیره کنید مقاومت کنید. همچنین انتظار نداشته باشید که در پایان هر وعده غذایی احساس سیری کامل کنید.

https://chat.whatsapp.com/Jwzg1CRKhXtL05Dqrr6NXS

۶️⃣ بر احساس بی عدالتی غلبه کنید

خیلی از افراد چاق از اینکه همیشه مجبور هستند غذا خوردنشان را کنترل کنند، احساس بی عدالتی می کنند. آنها با حسرت به زندگی افراد گاه لاغر فکر می کنند که هر چقدر هم که بخورند، انگار چیزی به وزن شان اضافه نمی شود. این وضعیت افسوس برانگیز است ولی شما می توانید با این احساسات هم حسی کنید. آنچه برای کاهش وزن مجبورید انجام دهید را بپذیرید، پیش بروید و آن را انجام دهید. وزن تان را کم کنید، از تمامی مزایای کاهش وزن لذت ببرید، احساس محکم بودن و مهارگری داشته باشید و در مورد خودتان احساس غرور داشته باشید.

۷️⃣ افکار مخرب و خطاهای فکری را شناسایی کنید

به نظر می رسد افرادی که اضافه وزن دارند، خطاهای فکری مشخصی دارند که اگر آنها را شناسایی و اصلاح نکنند، در کاهش وزن به مشکل خواهند خورد. برای مثال چند خطای فکری به این شرح است:

✔️استدلال هیجانی:این افراد فکر می کنند افکارشان درست است چون احساس می کنند درست است! حتی اگر شواهد برخلاف آن باشد. مثل اینکه «از کاهش وزن ناامید شده ام، این کار واقعا ناامیدکننده است»، ولی واقعیت این است که هر کسی گاهی اوقات ناامید می شود و این یک فرآیند طبیعی در انجام هر کاری است و دلیل نمی شود تا با چنین حسی از برنامه ای که دارید دست بکشید.

✔️برچسب زدن: این افراد خودشان را به شیوه ای کاملا منفی و بدون اینکه کلیت خودشان را در نظر بگیرند قضاوت می کنند. مثلا «به خاطر پرخوری امروز، من آدم بدی هستم». البته که شما بد نیستید. فقط رفتارهایی در غذا خوردن دارید که غیرمفید هستند.

۸️⃣ هیجان هایتان را مدیریت کنید

بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند، برای کنترل هیجان های منفی به غذا خوردن روی می آورند. مثلا آنها اینگونه فکر می کنند که چون غمگین هستم، پس مجبورم چیزی بخورم تا آرام شوم ولی افراد عادی وقتی هیجان خاصی را تجربه می کنند، لزوما با خوردن غذا خود را آرام نمی کنند.

بهترین روش آن است که هیجان های منفی را شناسایی کنید و آن را از احساس گرسنگی متمایز کنید. برای مدیریت هیجان ها باید نشانه های هیجان های مختلف را بشناسید و نسبت به آنها هوشیار باشید، ضمن اینکه می توانید روش های جایگزینی را پیدا کنید که مواقعی که هیجان منفی را تجربه می کنید، برای توجه برگردانی از آن هیجان، به آن بپردازید.

۹️⃣ با استرس کنار بیایید

گاهی استرس های شدید و استرس هایی که به مدت طولانی ادامه پیدا می کنند، موجب پرخوری می شوند. پس به مدیریت استرس بپردازید. حل مسئله را یاد بگیرید تا به استرس با خوردن واکنش نشان ندهید. خوب بخوابید، چرا که بدخوابی یکی از دلایل استرس است.

یک سئوال که همواره در علم مدیریت مطرح بوده است، این است که چگونه می‌توان یک مدیر خوب بود و یک مدیر با انجام چه وظایفی می‌تواندبه یک مدیر مثبت و سازنده تبدیل شود.

همانطور که می‌دانیم مهمترین وظیفه یک مدیر هدایت تیم‌های کاری برای دستیابی به نتایج مطلوب می‌باشد. اگر این هدایت به درستی صورت پذیرد و رضایت اعضای تیم نیز تامین شود می‌توان مدیر را موفق و توانمند نامید.

پنج وظیفه اصلی یک مدیر خوب

برای یک مدیر خوب می‌توان وظایف مختلفی را تعریف کرد. مهمترین این وظایف عبارتند از:

۱- هدایت و رهبری
یک مدیر بایستی توانایی انگیزه دادن و ایجاد نگرش مثبت را بین اعضای تیم خود داشته باشد. یک تشکر ساده یا حتی تذکر دوستانه می‌تواند به اعضای تیم این بازخورد را بدهد که مدیر فعالیت‌های آن‌ها را مدنظر دارد و آن‌ها و عملکردشان برای مدیر مهم هستند. مدیران می‌توانند با استفاده از مشوق‌های مختلف به هدایت هدفمند کارکنان خود بپردازند.

۲- تیم‌سازی
یک مدیر موفق باید بتواند یک تیم همگون و منسجم را برای خود ایجاد کند. گزینش اعضای یک تیم کاری بسیار پیچیده‌ایی می‌باشد که یک مدیر خوب با دقت و صرف زمان زیاد آن را انجام خواهد داد. تعیین جایگاه درست برای اعضای تیم نیز از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند یک تیم را به سمت موفقیت سوق دهد. مدیران بایستی همواره اشتیاق و انگیزه اعضای تیم‌های خود را در بالاترین درجه نگهدارند.

۳- نتیجه‌گرایی
یک مدیر کاربلد می‌داند که نتیجه گرفتن در امور مختلف می‌تواند جایگاه او وتیمش را ارتقاء دهد. تعیین اهداف درست و متناسب با استراتژی سازمان می‌تواند در نتیجه گرفتن تیم نقش داشته باشند. یک مدیر خوب، اهدافی متناسب با تیم کاری و توانایی‌های آن‌ها تعریف می‌کند و امکان آموزش برای اعضای تیم به جهت کسب مهارت در زمینه‌های مختلف را فراهم می‌آورد.

۴- ارتباطات و شبکه‌سازی
مدیری می‌تواند خوب و موفق باشد که بتواند ارتباطات قوی با سایر اعضا برقرار کند. هر چه شبکه ارتباطی بین اعضای یک تیم قوی‌تر باشد کار مدیریت تیم آسان‌تر می‌شود. ارتباطات موجود بین اعضای یک تیم باعث ایجاد حس اعتماد بیشتر بین آن‌ها می‌شود.

یک مدیر موفق باید بداند که ایجاد رابطه سالم و قوی با کارکنان می‌تواند باعث انتقال سریع‌تر پیام‌ها به او شود. بسیاری از پیام‌هایی که توسط کارکنان به مدیران منتقل می‌شوند حاوی نکات ارزشمندی در مدیریت کلان می‌باشند.

۵- پویایی و پیگیر بودن
تمامی وظایفی که برای یک مدیر خوب تعریف شد بر روی یکدیگر تاثیر دارند. یک مدیر بایستی پویا و فعال باشد و بصورت خستگی ناپذیر امور مختلف را کنترل و پیگیری نماید. نامیدی برای یک مدیر هرگز معنا نمی‌یابد. یک مدیربایستی بتواند با چالش‌های مختلف مقابله کند و همواره آماده تصمیم‌گیری‌های جدّی باشد. روحیه قویی که یک مدیر از خود بروز می‌دهد او را تبدیل به یک مدیر خوب خواهد کرد.

در مجموع یک مدیر خوب
انتقادپذیر است و سعی می‌کند شیوه‌های نادرست را اصلاح کند.
دارای ارتباطات قوی است که از این ارتباطات برای ایجاد تعامل و اعتماد متقابل بهره می‌برد.
دستیابی به نتایج برای او اهمیت ویژه‌ای دارد.
نقش مکمل را درون تیم دارد و سعی می‌کند ناتوانایی‌های افراد را پوشش دهد.
برای کارکنان خود ارزش بالایی قائل است.
هرگز به خود مغرور نمی‌شود.

اختلال طیف اوتیسم یک عبارت گسترده برای توضیح گروهی از اختلالات رشد عصبی است. این اختلالات با مشکلات ارتباطی و تعامل اجتماعی شناخته می شوند. افراد مبتلا به اوتیسم معمولا خود را با رفتارهایی محدود کننده، تکرار شونده، علایق کلیشه ای یا یک الگو نشان می دهند.

🔶اختلال طیف اوتیسم بدون در نظر گرفتن نژاد، فرهنگ یا پیشینه اقتصادی در تمام مردم جهان ممکن است دیده شود.

🔆با توجه به اعلام مرکز کنترل پیشگیری از بیماری ها اوتیسم در پسرها بیشتر از دخترها اتفاق می افتد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در سال ۲۰۱۴ تخمین زد از هر ۵۹ کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می شود.

⚪نشانه هایی وجود دارند که خبر از افزایش رشد اوتیسم می دهند. برخی این اتفاق را به شاخص های محیطی ربط می دهند. با این حال متخصصان شک دارند که واقعا افزایشی در کار باشد و معتقدند تشخیص بیماری آسان تر شده است.

⁉️انواع اوتیسم چیست؟
راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی ( DSM ) توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شد و توسط کلینیک ها برای تشخیص انواع اختلالت روانی به کار گرفته شد. آخرین و بروزترین نسخه این کتاب در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. در حال حاضر این راهنما پنج نوع مختلف از این بیماری را شناسایی کرده است که عبارتند از:

🔹اوتیسم با یا بدون همراهی اختلالات فکری
🔹اوتیسم با یا بدون همراهی اختلالت زبانی
🔹مرتبط با بیماری پزشکی یا ژنتیکی شناخته شده یا عامل محیطی
🔹مرتبط با دیگر اختلالات عصبی، روانی یا رفتاری
🔹به همراه کاتاتونیا

🟥علائم اوتیسم چیست؟
علائم اوتیسیم معمولا در کودکی و بین ۱۲ تا ۲۴ ماه از سن مشهود می شود. با این حال علائم ممکن است زودهنگام یا دیر هنگام باشند. علائم اولیه ممکن است شامل تاخیر در زبان یا ارتباطات اجتماعی باشد. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی (DSM) علائم اوتیسم را به دو دسته ( مشکل با ایجاد ارتباط و تعامل اجتماعی و الگوهای محدود کننده یا تکرار شونده رفتاری یا فعالیتی) تقسیم می کند:

۱- مشکلات ایجاد ارتباط و تعامل اجتماعی
این موارد عبارتند از:

〽️مشکل با ایجاد ارتباط که شامل دشواری در به اشتراک گذاشتن احساسات، علایق یا حفظ مکالمه پشت سر هم می شود
مشکل با ارتباطات غیر کلامی مانند ثابت نگه داشتن ارتباط چشمی یا خواندن زبان بدن
مشکل در ساختن یا تثبیت روابط

۲- الگوهای محدود کننده یا تکرار شونده رفتاری یا فعالیتی
این موارد عبارتند از:

🔅حرکات، احساسات یا الگوهای کلامی تکراری
🔅پیروی سفت و سخت از کارهای روزمره یا رفتارهای خاص
🔅افزایش یا کاهش در حساسیت به اطلاعات حسی خاص از محیط اطراف خود مانند واکنش منفی به صدایی خاص
🔅تمایلات یا علایق ثابت

افراد در هر دسته ارزیابی می شوند و شدت علائمشان مورد توجه قرار می گیرد. برای تشخیص اوتیسم فرد باید سه مورد از علائم دسته اول و حداقل دو مورد از علائم دسته دوم را در خود نشان دهد.

✏️چه چیزهایی موجب بروز اوتیسم می شود؟
دلیل اصلی مشکل اوتیسم هنوز نا مشخص است. جدیدترین تحقیق در این مورد نشان داده که تنها یک علت موجب این اختلال نیست. برخی از شاخص های مشکوک برای اوتیسم عبارتند از:

📌وجود یکی از اعضای خانواده با همین مشکل
📌جهش های ژنتیکی
📌سندرم X شکننده و دیگر اختلالات ژنتیکی
📌متولد شدن توسط والدینی با سن بالا
📌وزن کم در هنگام تولد
📌عدم تعادل متابولیک
📌قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین و سموم محیطی
📌سابقه عفونت های ویروسی
📌قرار گرفتن جنین در معرض داروهای والپروئیک اسید یا تالیدومید

منابع در گذشته و حال اظهار کردند که واکسن ها موجب بروز اوتیسم نمی شود.

🧪چه آزمایش هایی برای تشخیص اوتیسم استفاده می شوند؟

تشخیص اوتیسم شامل چندین آزمایش مختلف و تست ژنتیک ارزیابی می شود.

۱- نظارت بر پیشرفت
آکادمی اطفال آمریکا می گوید باید تمام کودکان در سنین ۱۸ و ۲۴ ماهگی برای اوتیسم تحت نظر قرار بگیرند. نظارت می تواند منجر به تشخیص زودهنگام کودکانی شود که ممکن است مبتلا به این بیماری باشند. این کودکان می توانند از تشخیص زودهنگام و مداخله سود ببرند. چک لیست اصلاح شده برای اوتیسم در کودکان نوپا یکی از ابزارهای نظارتی معمول است که توسط متخصصان استفاده می شود.

پرسشنامه ۲۳ سوالی توسط والدین کودک پر می شود. سپس متخصصین اطفال می توانند از پاسخ ها برای تشخیص اوتیسم در کودک استفاده کنند. مهم است بدانید این نظارت یک تشخیص نیست. کودکانی که جواب های مثبت در پرسشنامه گرفتند مطمئنا مبتلا به اوتیسم نیستند. علاوه بر این نظارت همیشه موفق به تشخیص کودکان مبتلا به این بیماری نمی شود.

https://chat.whatsapp.com/KvkivdsAtN7BDA6ltlDIfu

۲- دیگر نظارت ها و آزمایش ها

متخصص اطفال کودکتان ممکن است ترکیبی از آزمایش ها را توصیه کند که عبارتند از:

◻️تست DNA برای بیماری های ژنتیکی
◻️ارزیابی رفتاری
◻️آزمایش های تستی و صوتی برای پیدا کردن هرگونه مشکل در بینایی و شنوایی و شنیداری که به اوتیسم مربوط نیست.

🟩اوتیسم چگونه درمان می شود؟
درمانی برای اوتیسم وجود ندارد اما درمانگرها و دیگر متخصصین می توانند به افراد کمک کنند با کاهش علائم احساس بهتری پیدا کنند. بسیاری از رویکردهای درمانی شامل درمانگرها می شود و عبارتند از:

رفتار درمانی
بازی درمانی
کار درمانی
فیزیوتراپی
صحبت درمانی

ماساژها، پتوهای سنگین و لباس پوشیدن و تکنیک های دارویی نیز می توانند شامل تاثیر آرام بخشی شوند. برخی افراد مبتلا به اوتیسم به این درمان ها واکنش مثبت و برخی دیگر واکنش منفی دارند.

📕درمان های جایگزین

درمان های جایگزین برای اوتیسم عبارتند از:

✔️دوز بالای ویتامین ها
✔️شلات درمانی که شامل خارج کردن فلزات از بدن می شود
✔️درمان با اکسیژن هایپربار
✔️ملاتونین برای رفع مشکلات خواب

نتایج تحقیقات روی درمان های جایگزین ضد و نقیض است و برخی از آنها ممکن است خطرناک باشد.

🟡آیا رژیم غذایی می تواند تاثیری روی اوتیسم داشته باشد؟
هیچگونه رژیم خاصی برای افراد مبتلا به اوتیسم طراحی نشده است. برخی از درمانگران به عنوان راهی برای بهبود مشکلات رفتاری و افزایش کیفیت زندگی تغییرات غذایی را انجام دادند. رژیم غذایی اشخاص مبتلا به اوتیسم می تواند روی غذاهای کامل تمرکز داشته باشد
از جمله:

🔷میوه های تازه و سبزیجات
🔷گوشت مرغ بدون چربی
🔷ماهی
🔷چربی های غیر اشباع
🔷مایعات فراوان

برخی از متخصصین نیز رژیم بدون گلوتن را توصیه می کنند( که البته راه مطمئنی نیست). گلوتن در گندم، جو و دیگر غلات پیدا می شود. این متخصصان عقیده دارند گلوتن موجب ایجاد التهاباتی می شود که موجب واکنش های بدنی در برخی افراد مبتلا به اوتیسم می شود. با این حال پژوهش های علمی در مورد رابطه گلوتن، اوتیسم و دیگر پروتئین های شناخته شده با نام کازئین بی نتیجه بوده است.

🔴 آیا فرد مبتلا به اوتیسم می تواند رژیم غذایی کاهش وزن دریافت کند؟
افراد مبتلا به اوتیسم فوق العاده حساس هستند چون زندگی شان بر اساس الگویی محدود پیش می رود بنابراین درباره کوچکترین تغییری در زندگی آنها باید با احتیاط کار شود. نکته جالب درباره این افراد آن است که فوق العاده منظم هستند بنابراین اگر بتوانید عادتی مثبت برایشان ایجاد کنید نه تنها واکنش منفی نخواهند داشت بلکه بدون نیاز به مراقبت خودشان انجامش خواهند داد.

این افراد بسیار دوست داشتنی هستند به شرط اینکه با آنها درست رفتار شود . این افراد برای شروع رژیم غذایی مراقبت بیشتری نیاز دارند. بنابراین منشور تغذیه موظف است خود با توجه به سبک زندگی این افراد رژیم غذایی مناسب را طراحی و ارائه کند.

Call Now Buttonپاسخگویی 24 ساعته