نشر آکادمیک

چگونه عادت های بــد را ترک کنیم؟…

عادت های بد نیز می تواند خطرناک باشد، چرا که ممکن است فرد بدون فکر دست به کارهایی بزند که زندگی شخصی و شغلی اش را در معرض خطرات جدی قرار دهد

«عادت» از این نظر سودمند است که به صورت رفتاری خودکار درآمده است، چرا که وقتی به چیزی عادت داریم، بدون آن که ذهن و فکر خود را درگیر کنیم، به انجام آن می پردازیم؛ برای مثال وقتی عادات خوبی مانند به موقع رسیدن به محل کار، خوش بینی یا چیزهایی شبیه به این در خود داشته باشیم، برای ایجاد آن ها در ذهن خود، به فکر کردن نیازی نداریم و به این ترتیب می توانیم انرژی خود را در جای دیگری صرف کنیم. به همین اندازه، عادت های بد نیز می تواند خطرناک باشد، چرا که ممکن است فرد بدون فکر دست به کارهایی بزند که زندگی شخصی و شغلی اش را در معرض خطرات جدی قرار دهد؛ عادت های بدی مثل: دیر رسیدن به جلسات کاری، منفی گرایی، دروغگویی، تمارض، مقاومت در برابر تغییر و تصمیم گیری عجولانه. اما عادت های بد در همه، قابلیت توقف و جایگزینی با عادات خوب را دارد، ولی این جایگزینی به زمان نیاز دارد. در پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ انجام پذیرفته، این نتیجه به دست آمده است که برای جایگزینی یک عادت خوب به جای یک عادت بد، به طور متوسط ۶۶ روز زمان لازم است (این زمان می تواند بین ۱۵ تا ۲۵۴ روز بسته به رفتار و شخص متغیر باشد.)

 

🔷۷ گام برای غلبه بر رفتارهای منفی

✔️گام اول: یک برنامه تهیه کنید.

داشتن یک برنامه آگاهانه می تواند در غلبه بر عادات منفی بسیار موثر باشد. یک راه خوب برای این موضوع، آن است که توقف عادات منفی را به عنوان اهداف شخصی خود تعریف کنید. این موضوع باعث می شود بتوانید پیشرفت خود را به طور منظم بررسی کنید، تا عادات بد به طور کامل از میان برود.

✔️گام دوم: خودانضباطی و خودآگاهی تان را توسعه دهید.
خودآگاهی برای رهایی از عادت های بد یک مهارت الزامی است. «خودآگاهی» توانایی شناخت خود و آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قوت، خواسته ها و ترس هایی که در زندگی ما وجود دارد، است. با داشتن خودآگاهی به خوبی از دلایل توقف عادات بدی که در خود داریم، مطلع خواهیم بود. داشتن نظم و انضباط فردی نیز می تواند کمک زیادی به غلبه بر عادات منفی کند که تنها با ممارست فراوان در افراد ایجاد می شود.

https://chat.whatsapp.com/Jwzg1CRKhXtL05Dqrr6NXS

✔️گام سوم: برای غلبه بر عادات بد، رویکردهای مناسبی انتخاب کنید.

بعضی افراد برای غلبه بر عادات بد، تصمیمی انقلابی می گیرند و سعی می کنند یک شبه آن را ترک کنند. بعضی دیگر نیز با روندی کاهشی و به تدریج عادات بد را در خود از بین می برند؛ مثلا می توانید عادت بد وبگردی در خود را روزانه پنج دقیقه کاهش دهید تا به زمان مناسب و قابل قبولی برای ترک این عادت برسید.

✔️گام چهارم: موانع ترک عادات بد را از بین ببرید.
یکی از بهترین راه های جایگزینی عادات خوب به جای عادت های بد، از بین بردن موانع است. برای مثال، اگر عادت دارید در جمع همکاران در هنگام صرف ناهار، از دیگران غیبت کنید، می توانید تا زمان برطرف شدن این عادت بد، ناهار خود را در محلی دیگر و به صورت انفرادی صرف کنید.

✔️گام پنجم: برای جایگزینی عادت های خوب آگاهانه تلاش کنید.
در اغلب موارد، با اقدام عملی استفاده از رفتارهای خوب، می توانید موجب توقف عادات بد شوید؛ برای مثال اگر شما فردی ایرادگیر در گروه کاری تان هستید، پیشنهاد می شود تمرین کنید در جلسات به جای انتقاد، از افراد تعریف و تمجید کنید. یا تصور کنید از جمله کسانی هستید که عادت دارید به طور دائم در جلسات ایمیل های خود را کنترل کنید، کافی است با برداشتن یک کاغذ و قلم از تمامی تصمیمات و جزئیات جلسه یادداشت برداری کنید. به این ترتیب خواهید دید به تدریج عادت بد قبلی شما از بین می رود.

✔️گام ششم:به خود پاداش بدهید.
هرگاه موفق به ترک عادتی بد در خود شدید، بلافاصله به خود پاداش بدهید. پاداش دادن به خود، کمک می کند تا برای نگهداری عادات خوبی که انجام داده اید، انگیزه بیشتری پیدا کنید.

گام هفتم:از دیگران کمک بخواهید.
از خانواده و دوستان خود بخواهید برای توقف عادت های بد، به شما کمک کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonپاسخگویی 24 ساعته