نشر آکادمیک

🔶راهکارهای تقویت سلامت

روان سلامت روان شما بر نحوۀ تفکر، احساس، و رفتار در زندگی روزمره و توسعه فردی ‌تأثیر می‌گذارد. همچنین، بر توانایی شما در مبارزه با استرس، غلبه بر چالش‌ها، ایجاد روابط و غلبه بر مشکلات و شکست‌های زندگی مؤثر است.

🟡مقدمه:

سلامت روان تنها به‌معنای نداشتن مشکلات روانی نیست. سلامت ذهنی یا عاطفی چیزی فراتر از نداشتن افسردگی، اضطراب، یا سایر مسائل روان‌شناختی است. سلامت روان، به‌جای اشاره به نداشتن بیماری روانی، بر خصوصیات مثبت تمرکز دارد.

افرادی که از نظر روحی سالم هستند چنین ویژگی‌هایی دارند:

🔆حس خرسندی
* سرخوشی برای زندگی و توانایی* خندیدن و تفریح
* توانایی مقابله با استرس و فرار از مشکلات*
وجود حس معنا و هدف در فعالیت‌ها و روابط
انعطاف‌پذیری برای یادگیری مهارت‌های جدید و سازگاری با تغییر
تعادل بین کار و بازی، استراحت و فعالیت، و غیره
اعتمادبه‌نفس و عزت نفس بالا
⁉️چگونه می‌توان سلامت روان خود را تقویت کرد؟

هرکسی ممکن است از مشکلات بهداشت روانی یا عاطفی رنج ببرد و این برای بیشتر ما یک عمر زمان می‌برد. با وجود مشکلات بهداشت روانی مشترک، بسیاری از ما هیچ تلاشی برای بهبود اوضاع خود نمی‌کنیم.

✳️روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش روحیۀ خود، انعطاف‌پذیری، و لذت بیشتر بردن از زندگی استفاده کنید.

اما درست همان‌طور که برای ایجاد و حفظ سلامت جسمی نیاز به تلاش است برای سلامت روان نیز چنین تلاشی لازم است.حقیقت این است که برای بهبود روحیه و تجربیات بهزیستی ذهنی و عاطفی خود مراحلی وجود داردکه می‌توانید از همین امروز شروع کنید:

https://chat.whatsapp.com/JIlbpWPjbxhK9VkOHoHgiS

〰️برقراری ارتباط اجتماعی، به‌ویژه ارتباط چهره‌به‌چهره، را در اولویت قرار دهید
مهم نیست که چه مدت را برای بهبود سلامت روحی و روانی خود اختصاص دهید، همچنان نیاز دارید تا با دیگران ارتباط داشته باشید و به بهترین وجه عمل کنید. انسان‌ها موجودات اجتماعی با نیازهای عاطفی به روابط و پیوندهای مثبت با دیگران هستند. منظور ما زنده‌ماندن نیست، رشد در انزواست.

تماس‌های تلفنی و شبکه‌های اجتماعی جایگاه خود را دارد، اما هیچ‌چیز نمی‌تواند مانند ارتباط چهره‌به‌چهره با افراد دیگر فشار روحی و روانی را کاهش دهد.اگر احساس می‌کنید کسی را ندارید که بتوانید به او اعتماد کنید بهترین راه ایجاد یک شبکۀ روابط جدید و بهبود شبکۀ حمایتی‌تان است.دراین‌میان، تعامل چهره‌به‌چهره با آشنایان یا افرادی که در طول روز با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید، مانند افرادی که در صف اتوبوس هستند یا شخصی که برایتان قهوۀ صبحگاهی می‌آورد، بسیار سودمند است. با یک لبخند ارتباط چشمی، احوال‌پرسی دوستانه، یا صحبتی کوچک ارتباط برقرار کنید.

🔶فعال‌ماندن برای ذهن و بدن مطلوب است
ذهن و بدن به‌طور ذاتی در ارتباط هستند. وقتی سلامت جسمی خود را بهبود می‌بخشید، به‌طور خودکار بهزیستی روانی و عاطفی بیشتری را تجربه خواهید کرد. فعالیت بدنی همچنین اندورفین‌ها مواد شیمیایی قدرتمندی را آزاد می‌کنند که باعث افزایش روحیه شما می‌شود و انرژی اضافی را تأمین می‌کند. ورزش یا فعالیت منظم می‌تواند ‌تأثیر عمده‌ای بر مشکلات روحی و روانی داشته باشد، استرس را کاهش دهد، باعث بهبود حافظه شود، و به شما در بهتر خوابیدن کمک ‌کند. حتی مقدار متوسط فعالیت بدنی هم می‌تواند بر سلامت روان و عاطفی شما ‌تأثیر گذار باشد و این چیزی است که می‌توانید هم‌اکنون انجام دهید تا انرژی و چشم‌انداز تقویت روانی خود را بهبود ببخشید.

✏️بیاموزید که چگونه استرس خود را کنترل کنید
استرس عواقب زیادی بر سلامت روان و عاطفی می‌گذارد. بنابراین، مدیریت استرس اهمیت بسیاری دارد. البته، نمی‌توان از وجود همۀ عوامل استرس‌زا جلوگیری کرد، اما با استفاده از استراتژی‌های مدیریت استرس می‌توان به تعادل اوضاع کمک کرد.

📒با چهره‌ای دوستانه صحبت کنید
تعامل اجتماعی چهره‌به‌چهره با کسی که به شما اهمیت می‌دهد ‌مؤثرترین روش برای آرام‌کردن سیستم عصبی و رفع استرس است. تعامل با اشخاص دیگر می‌تواند ترمز برای واکنش‌های استرس‌زا باشد، چیزی مانند بپر یا بجنگ. این هورمون‌ها باعث ایجاد استرس می‌شود. بنابراین، حتی اگر قادر به تغییر وضعیتهای استرس‌زا نیستید، احساس بهتری خواهید داشت.

📍به حواس خود متوسل شوید:
آیا گوش‌دادن به یک آهنگ پرهیجان باعث آرامش شما می‌شود؟ یا بوکردن قهوه، زمین، یا رایحۀ دلخواه؟ یا شاید فشردن توپ استرس به‌سرعت باعث می‌شود تا احساس محوریت کنید؟ همه به درونداد حسی‌های تقریباً متفاوت واکنش نشان می‌دهند.بنابراین، همین حالا امتحان کنید و ببینید که چه کاربری برای شما بهتر است. هنگامی که متوجه شدید سیستم عصبی شما چگونه به درونداد حسی پاسخ می‌دهد، بدون توجه به جایی که هستید یا زمانی که دچار استرس می‌شوید می‌توایند به‌سرعت خود را آرام کنید.

✔️اوقات فراغت را در اولویت قرار دهید:
بدون دلیل و تنها به‌دلیل این‌که احساس خوبی داشته باشید در فعالیت‌های موردعلاقه‌تان شرکت کنید. به دیدن یک فیلم خنده‌دار بروید، در ساحل قدم بزنید، موسیقی گوش دهید، یک کتاب خوب بخوانید، با یک دوست صحبت کنید. این کارها را تنها به‌دلیل این‌که سرگرم‌کننده هستند انجام دهید نه این‌که افراط هستند. بازی برای سلامت روحی و روانی یک ضرورت است.

🔆زمانی را به مراقبه و شکرگزاری اختصاص دهید:
درمورد چیزهایی که برایشان شکرگزار هستید بیندیشید، مراقبه کنید، دعا کنید، از غروب آفتاب لذت ببرید، یا به‌سادگی دقایقی را در روز به آنچه خوب، زیبا، و مثبت است اختصاص دهید.

🟧یک تمرین آرامش‌بخش انجام دهید:

در حالی که ورودی حسی می‌تواند استرس را در لحظه تسکین دهد، تکنیک‌های ریلکسیشن می‌تواند به کاهش سطح کلی استرس شما کمک کند؛ اگرچه احتمالاً آن‌ها برای یادگیری مؤثر به زمان بیشتری نیاز دارند. یوگا، مراقبۀ ذهن‌آگاهی، تنفس عمیق، یا شل‌کردن مرتب عضلات می‌تواند ترمزی برای استرس باشد و ذهن و بدن تحت فشار شما را به حالت تعادل بازگرداند.

برای داشتن سلامت روان مطلوب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید
📌یک رژیم غذایی ناسالم می‌تواند بر مغز و خلق‌وخوی شما ‌تأثیر بگذارد، خواب شما را مختل کند، انرژی شما را از بین ببرد و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند. برعکس، تغییر به یک رژیم غذایی سالم،کم‌قند، و سرشار از چربی‌های سالم می‌تواند روی انرژی شما ‌تأثیر بگذارد و خواب و خلق‌وخوی شما را بهبود ببخشد و به شما کمک کند تا به بهترین صورت به‌نظر برسید.

✅بسته به ژنتیک و سایر عوامل بهداشتی، افراد نسبتاً کمی متفاوت به بعضی از غذاها پاسخ می‌دهند. بنابراین، امتحان کنید که وجود یا عدم وجود چه نوع مادۀ غذایی در تغییر احساس شما ‌تأثیر دارد. بهترین شروع حذف «چربی‌های مضر» است که می‌تواند به روحیه و ظاهر شما لطمه وارد کند. آن‌ها را با چربیهای مفید که باعث سلامت مغز می‌شوند جایگزین کنید.

❌از خوابتان نکاهید: این مورد از چیزی که فکر می‌کنید مهم‌تر است
اگر زندگی شلوغی دارید، کم‌کردن خواب راحت ممکن است حرکت هوشمندانه‌ای به‌نظر برسد. اما زمانی که پای سلامت روان شما به‌میان می‌آید، خواب کافی یک ضرورت است نه تجمل. حذف حتی چند ساعت از خواب می‌تواند ‌تأثیر واضحی در توانایی ذهنی و مقابله با استرس برای شما داشته باشد.

در طولانی‌مدت، کمبود خواب می‌تواند ‌تأثیرات مخربی بر سلامت و چشم‌انداز روانی شما داشته باشد، در حالی که بزرگسالان باید شبانه‌روز هفت تا نه ساعت خواب باکیفیت داشته باشند. البته، این موضوع غالباً غیرحقیقی است که انتظار داشته باشید لحظه‌ای که دراز می‌کشید و چشمانتان را می‌بندید به خواب بروید.

مغز شما برای اتمام روز به زمان نیاز دارد. برای همین، دو ساعت پیش از خواب، تلویزیون، تلفن، لپ‌تاب، و کامپیوتر را کنار بگذارید و نگرانی، استدلال، یا طوفات مغزیتان را تا روز دیگر به‌تعویق بیندازید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonپاسخگویی 24 ساعته